არასამთავრობო ორგანიზაციები მმართველი პარტიის ინიციატივას ეხმაურებიან და დარჩენილი მოთხოვნების შესრულებისკენ მოუწოდებენ
24 ივნისი, 2019
ფოტოს ავტორი: იანა ყორბეზაშვილი
გასული დღეების განმავლობაში, ქართული საზოგადოება კონსოლიდირებულ და მტკიცე პროტესტს გამოხატავს ოკუპაციისა და ხელისუფლების მიერ მომიტინგეთა ძალის გადამეტებით დაშლის წინააღმდეგ. საზოგადოების ერთსულოვანმა პოზიციამ გარკვეული შედეგები უკვე გამოიღო და საპროტესტო აქციის მოთხოვნების საპასუხოდ „ქართული ოცნების” მხრიდან ნაბიჯები გადაიდგა. მისასალმებელია, რომ საპროტესტო აქციის მონაწილეთა მოთხოვნებიდან 2 ფაქტობრივად დაკმაყოფილდა, თუმცა 3 მოთხოვნა კვლავ შეუსრულებელი რჩება.
როგორც ცნობილია, აქციის ორგანიზატორებსა და მონაწილეებს, მათ შორის, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს რამდენიმე ძირითადი მოთხოვნა ჰქონდათ: 1. პარლამენტის თავმჯდომარის გადადგომა 2. შს მინისტრის გადადგომა 3. დაკავებულების  დაუყოვნებლივი გათავისუფლება 4. საპროტესტო აქციის დაშლის პროცესის ობიექტური გამოძიება და 5. მომდევნო საპარლამენტო არჩევნების სრულად პროპორციული სისტემით ჩატარება.
მნიშვნელოვნად ვაფასებთ პარლამენტის თავმჯდომარის გადადგომას, რომლის  ქმედებებმა/უმოქმედებამ დიდწილად გამოიწვია საზოგადოების პროტესტი. ამასთანავე, გავრცელდა ინფორმაცია ირაკლი კობახიძის საკონსტიტუციო სასამართლოში შესაძლო ნომინირების შესახებ, რაც დადასტურების შემთხვევაში, საზოგადოების სამართლიანი პროტესტის უგულვებელყოფა იქნება.
ასევე, მივესალმებით მმართველი გუნდის გადაწყვეტილებას მომდევნო საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდეს სრულად პროპორციულ საარჩევნო სისტემით. პროპორციული სისტემა ე.წ. ბუნებრივი ბარიერით (0.67%) ყველაზე უკეთ უზრუნველყოფს ამომრჩეველთა ნების საპარლამენტო მანდატებში გარდასახვას და პოლიტიკურ მრავალფეროვნებას. თუმცა, აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ასეთი დაბალი ბარიერი, როგორც წესი, ართულებს საპარლამენტო უმრავლესობისა და მთავრობის ფორმირებას და ზრდის პოლიტიკური პარტიების ფრაგმენტაციის რისკს. საზოგადოებას აქვე შევახსენებთ ვენეციის კომისიის რეკომენდაციას, რომ პროპორციულ სისტემებში სასურველია შემოღებულ იქნეს 3-5%-იანი ბარიერი.
მიუხედავად გარკვეულ მოთხოვნებზე რეაგირებისა, ჯერ-ჯერობით არ შესრულებულა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის გადაყენების მოთხოვნა. გავრცელებული ინფორმაციით პროკურატურამ სამართალდამცველების მხრიდან ძალის გადამეტების ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო, ხოლო შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მოკვლევის საფუძველზე 10 სამართალდამცველს  სამსახურებრივი უფლებამოსილება შეუჩერა, მათგან ორის შემთხვევაში, დანაშაულის ნიშნების გამოკვეთის გამო, საქმის მასალები პროკურატურას გადაეგზავნა. მიგვაჩნია, რომ რიგითი სამართალდამცვლების სამართლებრივ პასუხისმგებლობასთან ერთად, მნიშვნელოვანია აქციაზე გამოვლენილ დარღვევებზე პოლიტიკური პასუხისმგებლობაც დადგეს, რაც ცალსახად შინაგან საქმეთა მინისტრმა უნდა აიღოს. აქციის დაშლის დროს არაპროპორციული ძალის გამოყენებაზე საუბრობენ როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციები. აქციის დაშლის პროცესში დაშავდა ასეულობით ადამიანი, მათ შორის, ჟურნალისტებიც.  სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია, ეს მძიმე შედეგი მთავრობის მხრიდან სათანადო რეაგირების გარეშე არ დარჩეს.
აქციის დროს დაკავებულების გარკვეული ნაწილი დღესაც რჩება იზოლატორებში. მიგვაჩნია, რომ დაკავებულებმა ვერ ისარგებლეს სამართლიანი სასამართლოს უფლებით:  საქმეების განხილვა მოხდა დაჩქარებული წესით, დაკავებულებს არ მიეცათ სათანადო მტკიცებულებების წარდგენის შესაძლებლობა და მოსამართლეების მხრიდან სახდელის გამოყენება, უმეტეს შემთხვევაში,  მხოლოდ ერთი სამართალდამცველის ჩვენების საფუძველზე ხდებოდა.  ხაზგასმით გვინდა აღვნიშნოთ, რომ აუცილებელია, პასუხისგებაში მიცემულ პირებს სააპელაციო სასამართლოში მაინც მიეცეთ საკუთარი უფლებებით სრულად სარგებლობის საშუალება, რისი შესაძლებლობაც მათ პირველი ინსტანციის სასამართლოში არ მიეცათ. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია, დაკავებულებს საჭიროების შემთხვევაში სახელმწიფომ აღმოუჩინოს სრულყოფილი სამედიციონო დახმარება.
აღსანიშნავია, რომ ქვეყანაში მიმდინარე საპროტესტო აქციების დროს, კვლავ გააქტიურდნენ პროსახელისუფლებო „ანონიმური” ფეისბუქ გვერდები, რომლებიც აქციის მონაწილეების და ორგანიზატორების დისკრედიტაციას ეწევიან. უარი უნდა ითქვას მსგავსი მეთოდების გამოყენებაზე.
ვიმედოვნებთ, რომ ხელისუფლება შეასრულებს დარჩენილ მოთხოვნებს და ადეკვატურ პასუხს გასცემს საზოგადოების სამართლიან პროტესტს.

Non-governmental organisations respond to the ruling party’s initiative and call on it to satisfy the remaining demands
24 June, 2019
For the past several days, the Georgian public has been expressing consolidated and strong protest against the occupation and the use of excessive force to disperse the rally by the government. The public’s unanimous position has already produced certain results, and Georgian Dream has taken steps in response to the demands of the protest rally participants. It is a welcome development that two demands posed by the protest rally participants have effectively been satisfied, although three others still remain to be met.
As it is known, the organisers and participants of the rally, including civil society representatives, have posed several demands: 1. resignation of the Parliament Speaker; 2. resignation of the minister of internal affairs; 3. immediate release of detainees; 4. unbiased investigation of the rally dispersal process; and 5. holding the next parliamentary elections based entirely on the system of proportional representation.
We consider the resignation of the Parliament Speaker, whose actions/inaction largely sparked the public protest to be an important development. At the same time, reports have been disseminated about Irakli Kobakhidze’s possible nomination to the Constitutional Court, which, if confirmed, would mean that the legitimate public protest will have been ignored.
We also welcome the ruling team’s decision to hold the next parliamentary elections based entirely on the system of proportional representation. The proportional system with a so-called natural barrier (0.67 percent) is the best option to ensure political diversity and that the voters’ will is translated into parliamentary mandates. It should be noted here, however, that such a low barrier, as a rule, complicates the formation of the parliamentary majority and the government and increases the risk of fragmentation of political parties. We would also remind the public that the Venice Commission’s recommendation that the barrier in the proportional system should be preferably set at 3-5 percent.
Despite meeting some of the demands, the one for the resignation of the minister of internal affairs has not yet been satisfied. According to the disseminated reports, the Prosecutor’s Office launched an investigation into the use of excessive force by the law enforcers, while the Ministry of Internal Affairs suspended 10 law enforcers after an investigation; in two of these cases, the materials were sent to the Prosecutor’s Office as they contained elements of crime. It is our opinion that, along with the legal responsibility of rank-and-file law enforcers, it is important that there is also a political responsibility assumed with regard to the irregularities committed during the rally [dispersal], which should unequivocally be taken by the minister of internal affairs. Both local and international organisations are talking about the use of excessive force during the rally dispersal. Hundreds of people were harmed in the process of the rally dispersal, including journalists. This is precisely why it is important that the government does not leave this unfortunate outcome without an appropriate response.
Some of those detained during the rally still remain in the pre-trial detention facility. We believe that the detainees were unable to exercise their right to the fair trial: the consideration of their cases was expedited, the detainees were not given an opportunity to present corresponding evidence, and, in most cases, the judges ruled on penalties based only on the testimony of a single law enforcer. We would like to underscore that those indicted must be allowed to fully exercise their rights at least in the Court of Appeals, since they did not have this opportunity in the court of first instance. In addition, it is important that the state provides the detainees with full medical assistance if needed.
It is noteworthy that, during the protest rallies that are being held in the country, the “anonymous” Facebook pages which have been discrediting rally participants and organisers have once again stepped up their activities. Such methods should be abandoned.
We hope that the government will meet the remaining demands and offer an appropriate response to the legitimate protest of the public.